Защо е важно да имаме нови учители в България?

Ние от Приложна академия за образование “Синдео” вярваме, че знанието е навсякъде около нас и всеки един е отговорен за образованието на нашите деца. Нашата мисия е да създадем желание за развитие и отговорност в хората, въвлечени по какъвто и да е начин в образованието. Искаме да подкрепим всеки учител да постигне най-доброто, на което е способен. И го правим чрез практически обучения за споделяне на добри примери и тяхното успешно прилагане.

 

За да изпълним нашата мисия има нужда да създаваме новото поколение учители в България. Затова създадохме първата цялостна онлайн програма за нови учители в България!

Защо е важно да имаме нови учители в България? Повече информация ще намерите тук.

Hero image

Нуждата от учители

Section image

Глобалният доклад за учителите на ЮНЕСКО от 2024г. алармира за спешна нужда от 44 милиона учители в началното и средно образование в света до 2030 г. Това включва търсене на седем от десет учители в средното образование и необходимост от заместване на над половината от съществуващите учители, напускащи професията. Статистиката дава ясно да се разбере, че през следващите години учителската професия ще бъде много търсена, все по-перспективна и по-добре заплатена. Освен това, учителската професия дава възможност за много допълнително развитие, а и учителите са нужни по целия свят, което означава, че професията може да се практикува в целия свят. 

Учителите играят жизненоважна роля. Освен че насърчават любовта към ученето, те имат ключова роля и в оформянето на младите хора като качествени личности, които да изградят здраво общество. Учителите обичат това, което правят. Те виждат положителното влияние, което имат върху младите хора, на които преподават. Процесът на разработване на успешни методики за достигане до учениците и подпомагането им в това да се справят с различни предизвикателства, пред които са изправени, може да бъде трудно, но обикновено е свързано с голямо удовлетворение от свършената работа.

Section image

Section image

Към април 2024 година по данни на НСИ текущо във формалната образователна система в България имаме близо 56 000 учители, директори и заместник-директори с преподавателска заетост. От тях 65% са над 45 годишна възраст и 15% са над 60 годишна възраст. Наличността на персонал в пенсионна възраст показва ясно нуждата от нови хора в образователната система.

Отново по данни на НСИ, за 2023 година завършилите висше образование в сферата на образованието са малко над 7500 души. За сравнение заетите под 25 години за 2023/24 в общообразователните училища са малко над 1200 души. Това показва, че под 20% от завършилите висше в сферата на образованието работят по специалността си.

Тези данни ясно показват необходимостта от качествена подготовка на хора, които да бъдат учители в образователната система в България.

Section image

Най-възрастните учители в Европейския съюз

Section image

Според годишния oбзор на образованието и обучението за 2023 година, публикуван от Европейската комисия, учителите в България са сред най-възрастните в ЕС и се появява недостиг. Около 50 % от учителите са на възраст най-малко 50 години (средно за ЕС: 39 %) и 31,3% са най-малко 55 (средно за ЕС 24,4%). Това означава, че през следващото десетилетие в България вероятно половината от сегашните учители ще се пенсионират. Вече съществува недостиг на учители, особено в началното образование, по определени предмети (природни науки, технологии и математика (STEM), английски и български език) и все повече в малки населени места, където концентрацията на ученици в неравностойно положение е по-висока. Учителите с по-високи нива на образование или опит обикновено са концентрирани в градските райони, те също са средно по-млади.

Според доклада България прави много добри стъпки към подобрение на средата за учителите и учениците, но има още много път за подобрение.

Section image

Средната учителска заплата е висока

Section image

Според данни на SalaryExplorer средната заплата за учител в България е по-висока от основната средна заплата. Допълнително минималната заплата за учител в България двойно по-висока от основната минимална заплата. Освен това средната заплата на учител в България е сравнително консистентна в различните области на България. Това води до още по-голямо предимство за развитие в сферата на образованието на хора от по-малки населени места.

Голямото търсене на учители по математика и природни науки (основно химия и физика) още повече засилва това, като средната заплата на този тип специалисти е над средната заплата за учител в България.

Section image

Започни своята кариера като учител в най-добрите училища в България.

Премини безплатно обучение и се включи в първата цялостна онлайн програма за нови учители в България!

Към началото