Критичното мислене е основно умение, което всички ученици ще използват в почти всеки аспект от живота си. От решаването на проблеми до вземането на информирани решения, критичното мислене е ценно умение, което ще помогне на учениците да се ориентират в света.
Защо уменията за критично мислене на учениците са толкова важни
Има много умения, които са от съществено значение за учениците, за да подобрят себе си и своето учене. Много от тези умения трябва да се преподават в ранна възраст и да се практикуват, докато растат и се развиват. Умения като решаване на проблеми, сътрудничество и критично мислене са жизненоважни за учениците в и извън класната стая.
Уменията за критично мислене са особено важни за учениците и се нуждаят от тези умения в много ситуации, като например – опит за решаване на математически проблем, измисляне на най-добрия начин да отидат от дома си до работа или решаване на всякакъв вид пъзел.
Има различни техники за ангажиране на учениците и за укрепване на тези умения. Ето някои стратегии за преподаване, които могат да бъдат много ефективни.
Насърчаване на учениците да поставят под въпрос всичко
Сега живеем в свят, в който изкуственият интелект (ИИ) си поправя път и в класните стаи. С тези нововъведения днес е наложително, повече от всякога, учениците да поставят под въпрос всичко и да разберат как да проверят информацията, когато вземат информирано решение. ИИ понякога може да разпространява дезинформация или да бъде предубеден. Добре е учениците да бъдат научени да внимават какво е и какво не е надежден източник (в нашето обучение по „Медийна грамотност и изкуствен интелект в образованието“ говорим за важността от един нов вид грамотност, а именно информационна грамотност, умения за създаване на съдържание, сигурност в интернет, комуникация и колаборация и решаване на проблеми с технологии и изкуствен интелект). Добра практика е да се обсъжда достоверността на информацията и учениците сами да търсят примери както за надеждно съдържание, така и за дезинформация. Използвайки различни форми на медии за това упражнение, учениците ще трябва да използват уменията си за критично мислене, за да определят валидността на информацията.
Активиране на любопитството на учениците
Може да се активира любопитството на ученика, като се използва модела на обучение, базиран на запитване. Този подход включва поставяне на въпроси или проблеми през учениците, за да открият отговорите сами. При този метод учениците разработват въпроси, на които искат да знаят отговорите, а техният учител им служи като водач, осигурявайки необходимата подкрепа по пътя. Този подход подхранва любопитството и самонасоченото учене, като насърчава учениците да мислят критично и независимо.
Включване на обучение, базирано на проекти
Учениците могат да бъдат потопени в сценарии на проблеми от реалния свят, като им се даде възможността да участват в обучение, базирано на проекти. Участието в практически проекти, при които учениците трябва да си сътрудничат, да общуват, да анализират информация и да намерят решение на своите предизвикателства, е чудесен начин да развият своите умения за критично мислене.
Този подход кара учениците да мислят критично, докато се свързват с проблем от реалния свят, и им помага да разберат значението, което този проблем има в живота им.
Предлагане на различни гледни точки
Понякога класните стаи са пълни с ученици, които споделят подобни гледни точки относно своите вярвания и културни норми. Когато това се случи, това възпрепятства учениците от алтернативни гледни точки или опит. Излагането им на различни гледни точки ще им помогне да разширят хоризонтите си и ще ги предизвика да мислят отвъд своите перспективи. В допълнение, излагането на различни гледни точки насърчава учениците да бъдат по-подготвени да развиват стратегии за решаване на проблеми и аналитични умения.
За да се поддържат различни гледни точки е класната стая, може да се използват различни първични източници като документални филми и статии от хора, които са преживяли дадена ситуация от първо лице. Или може да се поканят няколко гост лектори, които могат да предложат различни гледни точки по една и съща тема.
Задаване на задачи за критично писане
Добра практика е да се възлагат писмени задачи, които насърчават учениците да организират и артикулират мислите си и да защитават позицията си. Правейки това, преподавателите предлагат на учениците възможност да демонстрират умения си за критично мислене, както и ефективно да предадат своите мисли и идеи. Независимо дали е чрез изследователска работа или есе, учениците трябва да подкрепят своите твърдения и да покажат доказателства, за да обяснят своята гледна точка. Критичното писане също изисква от учениците да анализират информация, да изследват внимателно различни гледни точки и да поставят под съмнение надеждността на източниците, като всички те допринасят за развитието на техните умения за критично мислене.
Насърчаване на сътрудничеството
Съвместното обучение е мощен инструмент, който насърчава критичното мислене сред учениците. Независимо дали става въпрос за групови дискусии, дебати в класната стая или групови проекти, взаимодействието с връстници би помогнало на учениците да развият способността си да мислят критично. Например, дебат в класната стая ще предизвика учениците да формулират своите мисли, да защитят своите гледни точки и да обмислят противоположни гледни точки.
Освен това ще предизвика учениците да имат задълбочено разбиране на материята, както и да изострят комуникационните си умения. Всяка възможност, в която учениците могат да работят в група и да изслушват мнението на своите съученици, ще им помогне да разберат, че техният начин на мислене не е единственият.
Използване на мисловни карти
Мисловните карти позволяват на учениците да организират и анализират сложна информация. Например, ако се преподава урок за слънчевата система, може учениците да създадат мисловни карти на различни планети и техните характеристики. Тази дейност насърчава умения за критично мислене на анализ, оценка и интерпретация.
В заключение
Критичното мислене изисква последователност и ангажираност. Това означава, че за да бъдат горните стратегии ефективни, те трябва да се използват последователно през цялата година. Добре е да се включи в учебния процес насърчаване на учениците да поставят под въпрос всичко и да проверяват цялата информация и ресурси. Може да се активира любопитството на учениците, като се използва модела на обучение, базирано на запитване, както и обучение, базирано на проекти. Възлагането на критични писмени задачи на учениците също би повлияло положително върху тяхното критично мислене, защото те трябва да анализират информацията и да доказват своята гледна точка. Също така преподавателите е добре да насърчават работата между връстници, където учениците работят със своите съученици, за да развият комуникационните си умения и да придобият по-задълбочено разбиране на други гледни точки.
Крайната цел е учениците да станат независими мислещи хора, които са способни да анализират и решават собствените си проблеми.